Sh.F. Faik Konica


..::PRIVATE--HISTORI-7::..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      

Pyetjet nga materiali i kaluar nga lėnda e  HISTORIS pėr klasat e VII-ta
1.Kush e zbuloi dhe konstruktoi makinėn me avull dhe nė cilin vit?
2.Kush e konstruktoi lokomotivėn e parė me avull dhe nė cilin vit?
3.Kush e konstruktoi vaponin e parė dhe nė cilin vit?
4.Ē’ka quhet revulicion indrustial?
5.Kush ishte dhe kush e mundsoi revulicionin e parė  indrustrial?
6. Kush ishte dhe kush e mundsoi revulicionin e dytė indrustrial?
7.Kur filloi dhe mbaroi revulicioni borgjez francez?
8.Si ndahet shoqoria nė prag tė revolicionit dhe kush ishte mbreti i saj?
9.Ē’ėshtė ilumunizmi kush ishin idet e tyre dhe kush ishin pėrfaqsuesit e tij?
 10. Me cilin paroll luftuan revulicionart francez,nė cilin vit kuvendi solli deklaratėn pėr tė drejtat e njeriut dhe kushtetutėn?
11.Cilėt borgjez dalloheshin nė shtresat e shoqėris franceze dhe nė cilin vit Franca u shpall Republik?
12.Ē’farė rėndėsi pati revulicioni francez ē’ka do tė thonė fjalėt Apsulutizėm, Deklarat, Jakobin, Zhirodist dhe Ilumunist?
13.Nė cilin vit ranė nga pushteti jakobintė dhe kush e udhėhiqte Francėn?
14.Kur Napalon Bonaparta u bė general dhe ju besu ta udhėheq vendin?
15.Pas cilave fitore ushtarake Napalon Bonaparta u shpall konsull I parė nė pushtetin Francez?
16.Nė cilin vit Napolon Bonaparta u shpall pėr perandor nė cilin emėr dhe ē’ka pėr perandor?
17.Nė cilin vit dhe nė cilin vend ushtria Franceze mundi ushtrinė Austriake?
18.Nė cilin vit Napolon Bonaparta filloi luftėn me Rusin dhe nė cilat vende u zhvilluan betejat mė tė mdha?
19.Te cilat betej,nė cilin vit dhe si quhej ajo betej ku Napalon Bonaparta humbi nga forcat e bashkuara dhe u dėrgua nė burgė dhe nė cilin ishull?
20.Kur u mbaj kongresi i Vijenės dhe cilėt ishin vendimet e tij?
21.Nė cilin vit Napalon Bonaparta u kthye pėrsėri nė Francė dhe te cilat beteja pėsoi disfatė dhe ku u dėbua?
22.Gjat shek.XVIII sa koloni kishte Anglia nė Amerik dhe nė cilin vit kongresi Amerikan organizoi referat pėr pavarsin nga Anglia si dhe kur filloi lufta?
23.kush ishte udhėheqės i luftės pėr pavarsi dhe nė kongres shpalli pavarsin,nė cilin vit dhe kush e hartoi pėrpilatėn e pavarsis?
24.Nė cilin vit kryetar i SHBA-sė u zgjodh Abraham Linkolli i cili ju kundėrvua skllavėrisė pėr ē’ka filloi lufta qytetare nė SHBA gjat cilave vite sa zgjati dhe sa njerzė u vranė dhe kush fitoi?
25.Ē’ka ėshtė Borgezia kur u paraqit ajo dhe nė cilat shtete?
26.Kur sundoi Petri i Madh dhe perandoresha Katerina II?
27.Ē’farė reformash dhe meritash ke Petri I madh nė Rusi?
28.Perandoresha Katerina II me cilėt vende zhvilloi luftė tė sukseshme dhe nga e zgjeroi rusinė?
29.Cili perandor nė cilin vit shpalli dekretin pėr suprimimin e bujkrobėris?
30.Ē’fraė rėndėsie pati revulucioni borgjez 1848-1849 dhe .ē’farė ndryshime solli nė Evropė dhe si u quaj nėpėr popuj?
31.Kur u formua komuna e Parisit kush ishte perandor atėher nė Francė?
32.Kur u mbaj Kongresi I Berlinit  sa zgjati ai he si ishte pėr Shqiptarėt?
33.Nė cilin vit u organizua organizata revulicionare greke me cilin emėr?
34.Cilėt ishin organizatat e kryengritsve Sėrb?
35.Cilėt ishin organizatat e kryengritėsve Bullgarė si dhe  kur u formua ezarkia Bullgare?
36.Ē’ka mundėsoi qė nė ballkan tė zhvillohet borgjezia?
37.Kur plasi kryengritja e parė dhe kryengritja e dytė sėrbe dhe kush ishin udhėheqsit e tyre?
38.Kur bullgaria bėri bashkimin e teritoreve tė saj dhe shpalli pavarsin me cilin mbret?
39.Kur Greqia shpalli pavarsin me cilin Mbret?
40.Nė cilin shek. Nė Shqipėri u formua cilėt pashallėqe dhe kush ishin udhėheqsit e saj?
41.Cila familje bujare nė krye me cilin udhėhqės apo pash udhėhiqte pashallakun e Shkodrės?
42.Cilėt familje bujare u dalluan nė pashallėkun e Beratit si dhe kush udhėhiqte nė operacionet ushtarake?
43.Me cilin emėr ishte I lidhur pashallėku i Janinės dhe prej cilit vi tai u njoh si sundimtarė?
44.Kur plasi kryengritja e madhe kundėr tanzimatit prej Ēamėrie e gjer nė Shkodėr dhe ē’farė jehone pati ai?
45.Kush udhėhiqte kryengritjen e Beratit si dhe kush udhėhiqte me operacionet ushtarake?
46.Kur filloi kryengritja e Dervish Carės sa kryengritės morėn pjesė nga ishte Dervish Cara dhe kush ishte ndėhimės i tij?
47.Kur nė shqipėrine e jugut shpėrtheu kryengritja e madhe dhe kush u zgjodh pėr pris,pėr kryengritės dhe ku u zgjerua ajo?
48.Si ishte situate ne Shqipėri gjat kohės sė krizės Lindore?
49.Kur u mbaj marveshja e Budapestit nė mes kuj shteteve dhe ē’ka mundėsoi ajo pėr Shqipėrinė?
50.Kur u formua nė Janin komiteti i fshehtė dhe kush ishte udhėheqės i rij?
51.Kur nė stamboll u formua komiteti i Shqiptarėve me cilave emra dhe kush ishte udhėheqės i saj?
52.Kur u mbaj paqa e Shėn Stefanit nė mes cilve ushtri dhe ē’ka u formua?
53.Kur u mbaj kongresi i Berlinit sa zgjati aid he si ishte ai pėr Shqiptarėt?
54.Kur u mbaj kuvendi i lidhjes sė Prizrenit nė udhėheqjen e kuj patrioti dhe kush u zgjodh pėr kryetar?
55.Kush ishin vendimet e kuvendit tė lidhjes sė prizrenit?
56.Kur kuvendi I prizrenit solli akt vendimeve si u qua jai dhe ē’ka karakteri ndėrmori ajo?
57.Kur u mbaj kuvendi i Prevezės dhe cilėt ishin vendimet e tij?
58.Kur forcat malazeze u orvatėn ta marin Ulqinin kush i udhėhiqte forcat Shqiptare kundra ushtrisė malazeze?
59.Kur ushtria malazeze pas njė lufte tė pabarabart hyri nė Ulqin?
60.Lishja e Prizrenit shpalli qeverin e pėrkohėshme nė cilin vit kush ishte kryetari i saj si dhe nėnkryetarėt,antarėt dhe cilėt teritore kontrollonte ajo?
61.Kur nė SHBA filloi lufta pėr pavarsi?
62.Kur u bė bashkimi i Italisė nėn udhėheqjen e cilit mbret si dhe nė cilin vit Roma u shpallė pėr kryeqitet dhe Italia e bashkuar?
63.Kur u be bashkimi i Gjermanisė nėn udhėheqjen e cilit kancelar  dhe kush ishte mbreti Gjerman?
64.Kur u formua lidhja e re Shqiptare si u quajt ajo dhe kush ishte kryetar i saj?
65.Nė cilin vit nė Manastir u formua komiteti i fshehtė Shqiptarė si u quaj ajo dhe kush ishte kryetar i saj?
66.Nė cilin vit u formua Ēetat Shqiptare nė luftė kundra Perandorisė Osmane nėn usdheqjen e kuaj dhe ku vepronin ata?
67.Nė cilin vi,nė cilin vend u formua njė Ēetė e cila udhėhiqej nga atdhetarėt dhe patriotėt Ēerēiz Topulli dhe Mihal Grameno?
68.Kur plasi Revulicioni Xhonturk kush e udhėheqi  dhe cili ishte eprori Shqiptarė i cili i pari e filloi Revulicionon Xhonturk?
69.Kur filloi kundėr Revulicioni Xhonturk kush e udheqi dhe kush u rėzua nga Froni dhe kush u emrua pėr pushtet?
70.Cili klubė ėshtė  fillestarė nė cilin qytet dhe ku u mbaj kongresi I Alfabetet tė gj.Shqipe?
71.Nė kongresin e Elbasanit ē’ka u vendos nė lidhje me Alfabetin e gj.Shqipe si dhe me shkollėn e parė tė mėsuesve?
72.Kur u hap shkolla e parė shqipe,ku u hap dhe kush ishin mėsuesit e parė?
73.Kur plasi kryengritja e vitit 1910 kush e udhėhiqte nė cilat grika u shpallėn betejat?
74.Kur plasi kryengritja e nė Malsi tė madhe kush e udhėhiqte atė dhe si e pati jehonėn ajo?
75.Kur u mbaj kuvendi i Greēės ē’ka u miratua dhe si e mori emrin dhe kush ishin pėrpiluesit e saj?
76.Kur plasi kryengritja nė Malsin e Gjakovės ku u zgjerua ajo si dhe ē’ka ndikimi pati ajo nė tubimin e Janinės?
77.Kur lidhėn alencė Bullgaria dhe Sėrbia poashtu edhe Bullgaria me Greqin pėr luftė kundra Turqisė?
78.Kur filloi lufta e parė Ballkanike dhe nė cilin marveshje mbaroi ajo?
79.Kur filloi lufta e dytė Ballkanike nė mes kuj ushtrive u zhvillua dhe kur u mbaj marveshja e Bukureshtit?
80.Kur u hap kuvendi I Vlorės dhe kush shpalli pavarsine Shqipėrisė?
81.Kur u formua qeveria e Vlorės kudh e udhėhoqi organin e qeverisė qė u formua?
82.Ē’farė feste ėshtė festa e 28 Nėntorit  pėr Shqiptarėt?
83.Kur dhe kush shpallosi Flamurin e Skėndėrbeut nė Vlorė nga ballkoni I kuj shtėpie dhe kush e
qėndisi flamurin e Skėndėrbeut?
84.Si  ishte pėr Shqiptarėt kongresi i Ambasadorve nė londėr?
85.Kur u formua Aleanca Ballkanike nė mes kujt sė pari u nėn shkrua marveshja?
86.Kur u arrit Aleanca mes Bullgaris dhe Greqeis per fillimin e luftės sė parė ballkanike?
87.Kur ushtria ballkanike sulmoi perandorin Osmane?
88.Nė mes kuj dhe kur u zhvillua lufta e dytė Ballkanike?
89.Kur u nėnshkrua marrveshja paqėsore e Bukureshtit dhe ē’ka pėrfundoi me tė?
90.Kur u mbaj konferenca e Ambasadorve nė Londėr?
91.Kur fuqitė e mdha nė fronin princor princorė Shqiptarė sollėn nje princ me ē’ka origjine ishte ai dhe si e kishte emrin?
92.Kush ishin shkaqet e kryengriyjes anti Sėrbe nė vitin 1913 dhe ku u zgjerua ajo?
93.Pėrshkruaj kryengritjen Shqiptare nga shtatori I vitit 1913.
94.Kur u hap Unvirziteti I parė Grek,Bullgar,Sėrb dhe Shqiptarė?
95.Mėso pėrmendsh nė formė tė pėrgjigjes strfofėn e vjershės “O MOJ SHQIPĖRI”nga Pashko v.
96.Kur u formua shoqėria e tė shtipurave shkronja dhe kush ishte kryetar I saj?
97.Kur u hap shkolla e parė shqipe si e kishte emrin she kush ishin mėsuesit e parė?
98.Kur u botua Abetarja e parė shqipe dhe kush ishte autori I saj?
99.Kur plasi kryengritja e negushit?
100.Kur plasi kryengritja e Razllovecit ,ku plasi dhe kush ishin udhėheqėsit e saj?
101.Si quheshin mėsueset qė qėndisėn flamurin e kryengritjes sė razllovecit dhe nga ishin ata?
102.Kur plasi kryengritja e Kresnės dhe kush ishin udhėheqėsit e kryengritjes?
103.Kur u shua veprimtaria e kryepeshkopatės sė Ohrit?
104.Kur u formua ORM-ja?
105.Kush ishin organizatorėt e ORM-sė dhe kush ishte sekretar I saj?
106.Kur dhe ku lindi si dhe kur dhe ku vdiq Goce delcev?
107.Kur u mbaj kongresi I Selanikut si dhe kush u zgjodh nė krye tė OFRMO-sė?
108.Si quheshin ato tė rinj dhe ndaj kuj organizuan antetatin e selanikut?
109.Kur filloi kryengritja e ilindenit kush e udhėhiqte atė dhe ē’ka rėndėsie pati ajo?
110.Kur lindi republika e krushevės,kush ishte kryetar dhe sa ditė mbijetoji ajo?
111.Kush ishin organizatorėt e pushtetit civil nė republikėn e krushevės kush u zgodh kryetar I qeveris dhe sa antarė numronte?
112.Mėso Pėrmendsh manifestin e Krushevės?
113.Kush ishte Pitu Guli ku u vra ai dhe sa bashkluftarė kishte ai?
114.Ē’farė jehone pati kryengritja e Ilindenit dhe ē’farė rėndėsia ka pėr historin e populatės sė maqedonisė?
115.Kur u mbaj kongresi I Rilit ē’ka u formua nė tė dhe cilėt vecoheshin nė tė?
116.Cilat propaganda ndikuan me sė shumti nė Maqedoni ?
117.Cilėt shtete morėn pjesė nė luftrat ballkanike?
118.Me cilėn marrvjeshje u ndėrpre lufta e parė ballkanike dhe kur u mbaj ajo?
119.Kur mbaroi lufta e dytė ballkanike me cilėn marveshje u zhvillua ajo si dhe kur u mbaj ajo marrveshje?
120.Ē’farė pasojash I lan luftrat ballkanike popullatės se maqedonis dhe ballkanit?
 
 
 
 
 
 
 
 
Pėrgjigjet nga materiali i kaluar nga lėnda e HISTORIS  pėr klasat e VII-ta
 
1.Makinėn me avull e zbuloi dhe konstruktoi inxhineri Xhejms Vat nė vitin 1769.
2.Xhorxh Stivensoni e konstruktoi lokomotivėn e paė nė vitin 1829.
3.Vaponin e parė me avull e konstruktoi Robert Fullton nė vitin 1803.
4.Revulicion Industrial quhet kalimi I punimit tė prodhimeve manifaktural nė atė me makina.
5.Revulicionin e parė Industrial e mundėsoi Xhejms Vat me shpikjen e makinės me avull
6.Revulicionin e dytė Industrial e mundėsuan Tomas Edison dhe Nikola Tesla,Tomas Edisoni shpiku llambėn elektrike kurse Nikola Tesla shpiku motorėt pa rimė alternative.
7.Revulicioni Borgjez francez filloi nė shek.XVII dhe mbaroi mė 14 korik tė vitit 1789 me rėzimin e B.Bastijės.
8.Shoqėria feudae nė prag tė revulicionit ndahet nė:Kler,Bujar,Egoistė edhe shtresa e saj 3 e mė e madhe pėr nga numri ajo ishte 98% e popullsisė ndėrsa mbret I saj isjte Luigi i XVI.
9.Idetrė e ilumunizmit ishin pėr rėzimin e monarkisė absolute dhe pėr kufizimin e privilegjve pėrfaqsuesit ishin:Frans Volter,Zhan Zhak Ruso,Sharl Monteskie etj
10.Revulicionart Francez Luftuan me parollėnLiri,barabarsi dhe vllezėri (Liberte,Egalite,Frerite) nė vitin 1791 dhe solli kushtetutėn dhe deklaratėn pėr tė drejtat e njeriut.
11.Nė shoqorinė Franceze dalloheshin borgjezėt Jakobin dhe Franca Republik u shpall nė vitin 1972.
12. Revulicioni Francez ka rėndėsi Historike
               Absolutizm—Sistemi politik nė tė cilin sundimtari(ose qeveria)ka pushtet tė pakufiahėm
             Deklarat--- Shpallje e ndinjė ligji apo rregullorje
   Jakobin---Pėrfaques tė borgjezis sė imėt tė quajtur kėshtu nga manastiri ku Shėn Jakobi nė Paris aty ku takoheshin.
          Zhirodistė--- Pėrfaques tė borgjezis sė pasur industriale tregtare e quajtur nga njė krahin fra.
        Ilumunistė---Ishte grupi I cili ishte pėr rėnimin e monarkis absolute.
13. Nė vitin 1792 jakobint u tėrhoqėn nga bushteti dhe mė pas sunduan borgjezėt e matur.
14. Nė vitin  1794 u bė general I ushtrisė franceze dhe nė vitin 1797 ju besu tė udhėheqte teritorin dhe nė vitin 1804 u bė perandor I francezve.
15. Nė vitin  1794 u bė general I ushtrisė franceze dhe nė vitin 1797 ju besu tė udhėheqte teritorin dhe nė vitin 1804 u bė perandor I francezve.
16. Nė vitin 1804 Napolon Bonaparta u shpall pėr perandor me emrin Nopaloni I dhe perandor i francezve.
17. Nė vitin e 1805 ushtria franceze mundi atė austriake nė betejėn AUSTERCILIT
18. Nė vitin 1812 napoloni i I filloi luftėn me rusin nė betejėn te vendi BORODINO.
19. Nė vitin 1813 nė betejėn e popujve  pran Lajpcingut pėsoi disft napoloni dhe e burgosėn nė bur nė ishullin         Elba.
20. Kongresi I Vijenės u mbaj mė 1814 dhe vendimet e saj ishin qė franca tė kthehej nė kufit e vitit 1792.
21. nė vitin 1815 u kthy nė francė shumė shpejt pėsoi disfatė ne betejėn e Valterosė pas kėsaj jeta e dij pėrfundoi nė intermin e ishullit
22. Kishte 13 Koloni kongresi amerika referendum organizoi nė vitin 1774 dhe nė vitin 1775 filloi lufta amerikane.
23. Luftėn e udhėhiqte Xhorxh Uashingtoni deklaratėn e pavarsis e hartoi Tomas Xhafersoni mė 4 korik.1776.
24. Nė vitin 1860 Abraham Linkolli u zgjodh kryetar I SHBA-sė Lufta filloi nga jugu ku vendosėn tė ndahen nga SHBA-tė  dhe nė vitin 1861 filloi lufta qytetare ku humbėn jetė reth 700.000 njerzė.
25.Zhvillimi I tregtis dhe I zejtarisė solli paraqitjen e njė shtrese mė tė pasur tė popullsisė nėpėr vendet_________ ajo filloi nė shekullin XVIII kurse kulminacionin e ariti nė shek.XIX
26. Petri i madh sundoi 1689-1725 kurse katerina II sundoi 1762-1796
27. Ai nė Rusi solli specialist tė haj ndėrsa tė rinjėt rus I dėrgonte nė europ pėr tė mėsuar.
28. Ajo zhvilloi luftra tė sukseshme me Perandorin Osmane dhe rusin e zgjeroi ka perendimi.
29. Perandori Aleksandri II nė vitin 1861 e shpalli suprimimin e bujkrobėris.
30.Revulicioni Borgjez francez pati rėndėsi tė madhe pėr tė drejtat dhe lindja demokratike pėr tė drejtat e pėgjithshme tė votės ,pėr barazi para tė gjygjit,pėr barazi nė pagesėn e tatimeve etj.Ai nė shtet e Evropės solli ndrishim tė madh pėr tė drejtat e veta dhe____________ nėpėr popuj u quaj si Pranvera e popullit.
31. Komuna e parisit u formua mė 1871 perandor ishte Napoloni i III.
32. Kongresi i Berlinit filloi mė 13 Qershor 1_78 dhe mbaroi mė 13 korik tė 1878 ai per shqiptarėt ishte famėkeq.
33. Nė vitin 1814 nė Odese u organizaua organizate me emrin FILIKI ETERIA
34. Sėrbėt nuk kishin organizata por u dallua nė kryengritje Karagjogje Petroviē.
35. Nė vitin 1870 sulltani e shplli Fermaninin pėr krijimin e eksarkis bullgare.
36.Nė ballkan,qė tė zhvillohet borgjezia ė mundsuan tė lind dhe tė zhvillohet :zejtaria,industria dhe tregtia.
37. Kryengritja e parė sėrbe plasi mė 1804-1813 e udhėhequr nga Karagjogje Petroviē. Ndėrsa kryengriyja e dytė plasi mė 1815 me udhėheqės Milosh Obrenoviēin .
38. Bullgaria nė vitin1908 e shpallim pavarsin me peranodor FERDINANDIN.
39. Nė vitin 1830 Greqia fitoi pavarsin me mbretin OTON.
40. Nė shekullin e XVIII u krijua pashalleqet: SHKODRĖS ,BERQTIT dhe       JANINĖS.
41.Nė pashallėkiun e shkodrės udhėhiqte njė familje e pasur bujare nė krye me Mehmet Pash Bushatin
42. U dalluan familjet Vlora,Velabishtaj etj.
43. Pashallėku I Janinės  ledhet me emrin e Ali Pashė Tepelenės.dhe nė vitin 1787 u njoh si sundimtar.
44. Nė vitin 1833 plasi kryengritja.
45.Kryengritjen e Beratit e udhėhiqte Ahmet Kur Pasha kurse pasvdekjes sė tij Ali pashė Tepelena.
46. Kryengritja e Derivish Carės filloi mė mars tė viti 1844morėn pjes 10.000 kryengritės kurse ndėhimsi I tij ishte Xheladin beu.
47. Nė vitin 1847 plasi kryengritja nė shqipėrin e jugut pėr pris u zgjodh Zenel Aga Gjolekaj.
48.Situata nė Shqipėri ishte shumė e vėshtirė sepse Shqipėrin mundoheshin ta pushtojnė
49. Nė vitin 1877 u mbaj marveshja e budapestit Ajo pėr shqiptarėt mundsoi krijimin e shtetit shqiptarė.
50.Nė stamboll komiteti i fshehėt u formua nė vitin 1878 me emrin”Komiteti i stambollit ne krye me Abdyl Frashėrin.
51.Nė djetor tė viti 1877 nė stamboll u formua komiteti I fhehtė I shqiptarve I njohur me emrin”komiteti qendror pėr tė drejtat e popullit shqiptarė.
52. Paqja e Shėn Stefanit u mbaj mė 3 mars 1878 mes ushtriv tė shqiptarve,bullgarve  etj
53. Kongresi I Berlinit filloi mė 13 Qershor 1878 dhe mbaroi mė 13 korik tė 1878 ai per shqiptarėt ishte famėkeq.
54. Kuvendi i Lidhjes sė Prizrenit u mbaj mė 10 Qershorė 1878 nė krye me Iljaz Pash Dibra.
55. Idet e kuvendit tė lidhjes sė prizrenit ishin qė mos lejoj qoptimin e teritoreve shqiptare.
56. Mė 13 qershor kuvendi I prizrenit solli aktin e vendimeve nė tė pėrshkruhej organizimi i lidhjes.
 
 
 
57.Kuvendi i Prevezės u mbajt nė janar tė vitit 1879 nė prevezė (sot qytet nė greqi) ku morėn pjes  delegatė nga e gjith trojet etnike shqiptare dhe vendosėn qė me armė apo pushkė nė dorė se do ti mbrojnė tokat e tyre stėrgjyshore qė fuqit e mdha me kongresin e berlinit pa drejrsishtė ua kishte marrė.
58.Kuvendi malazeze u orvatėn ta marrin ulqinin nė 20 shtator tė vitit 1880 ku nė mbrotjen e qytetit u dalluan trimi isuf sokoli i cili ushtrisė malazeze i solli humbje.
59.Ushtria malazeze me ndihmėn e ushtrisė sėrbe nė luftė tė pabarabart pasi ushtria shqiptare nė numėr ishte mė e vogėl mė 26 nėntor 1880 kapitulloi para ushtrisė sėrbo-malazeze e cila hyri nė qitetin e Ulqinit
60.Nė vitin 1881 me kryetar ymer Prizreni nėnkryetar Shuaip Spahiu dhe antarė Abdyl Frashėri,Sulaejman vokshi etj.
61.Nė vitin 1775 nė SHBA filloi lufta pėr pavarsi.
62.bashkimi I Italis dhe Roma u shpall kryeqitet nė vitin 1871.
63.Nė vitin 1871 u bė bashkimi I gjermanis nėn udhėheqjen e kancelarit tė njohur me nofkėn “I Hekurt”
64.Mė 24 janar tė viti 1899 nė pej u formua Lidhja e re Shqiptare e cila u quaj Besa-Besė mė kryetar Haxhi Zeka
65.mė nėntor 1905 nė Manastir u formua komiteti I fshehtė Shqiptarė me emrin Pėr Lirin e Shqipėrisė me udhėheqės Bajo Topulli.
66.Gjat viti 1906-1908 u formuan ēetat Shqiptare ku vėēoheshin e Korēės me kryetar Bajo Topulli Kolonjė,Devoll,Berat,leskovik etj
67.Nė vitin 1907 nė jug tė Shqipėris u formuan ēetat.
68.Nė 1908 plsi kryengritja e Xhon Turqve me kryetar patrioti oficeri shqiptarė Nijazi Beu
69.kundėr Revulicioni Xhon Turk filloi mė 1909 nga froni u rėzua Abdyl Hamiti Dhe nė vend tė tij u emrua Mehmet Reshati V
70.Alfabeti I DJUHĖS SHQIPE U MBAJ NĖ MANASTIR MĖ 14-21 nėntor 1908.
71.Nė kongresin e Elbasanit u ndryshua pamja e Alfabetit tė Gj.Shqipe qė ishte vendosur nė K.Manastirit dhe u vendos tė hapet mėsejtorja e parė pėr mėsues e njohur me emrin Normalja e Elbasanit
72.Shkolla e parė nė Gj.Shqipe u hap mė 7 mars 1887 nė Korēė,mėsuesit e parė ishin Pandeli Sotiri,Petro Nino Luarasi,Thanas Sina dhe mėsueset e para motrat nga Manastiri Sebasti dhe Parashqeve Qirjazi
73.kryengritja e viti 1910 plasi nė vitin 1910 e udhėhequr nga Idriz Seferi,Isė Boletini dhe Hasan Prishtina ,betejat u zhvilluan nė G.Kaēanikut dhe G.Caralevės
74.kryengritja nė Malsi tė madhe filloi mė 24 mars 1911 me udhėheqės Dede Gjo Luli ajo pati sukses tė madh
75.Mė 23 qershor 1911 u miratua Memorandiumi me 12 pika I njohur me emrin “Libri I Kuq”
76.Nė prill tė viti 1912 ajo u zgjerua nė Pej,Lum,Mirditė etj nė tubim u vendos tė filloj Kryeng.
77.mė shkurt 1912 u mbaj aleanca Bullgari-Sėrbi kurse Maj 1912 Bullgari-Greqi pėr luftė kundra P.Osmane
78.Lufta e parė ballkanike filloi me luftėn e Itlis me P.Osmene dhe mbaroi nė disfatėn e ushtrisė Osmane
79.///
80.Kuvendi I Vlorės u hap mė 28 nėntor 1912 Flamurin Kombėtar Shqiptarė e shpallosi plaku i urtė Ismail Qemali
81.u formua mė 28 nėntor 1912 e udhėhiqte
82.Festa e 28 nėntorit pėr shqiptarėt ėshtė festa e Lirisė nga Turku dhe shpallja e PAVARsisė
83.Ismail qemali e shpallosi flamurin Shqiptarė nga ballkoni i Xhemil Beut dhe e qėndisi Marigona
84.kongresi i Ambasadorve nė Londėr pėr Shqiptarėt ishte i padėshirueshėm.
85.Nė shkurt 1912 mes Bullgaris dhe Sėrbis bėn tė parėt aleancėn ballkanike.
86.Nė maj tė viti 1912.
87.Nė tetorė tė viti 1912 sulmuan P.Osmane.
88.Pėr shkak tė mos pėlqimit te ndarjeve teritoriale nė korrik te 1912 filloi lufta e dyte ballkanike.
89.Marrveshja u nėnshkrua mė gusht 1913 nė tė u bė ndarja e re e teritoreve nė Ballkan fituesit mė tė mėdhej ishin Sėrbia dhe bullgaria.
90.Konferenca e Ambasadoreve nė londėr u mbaj mė 29 korrik 1913.
91.Nė nėntor tė vitit 1913 fuqit e mdha vendosėn nė fronin princor shqiptar njė princ gjerman me emrin Vilhel Vidin.
92.
 
 
93.Shqiptarėt Quan krye edhe nė dibėr strug mavrov Gostivar dhe kėrcov ku forcat kryengritse aritėn nė 12 000 luftarė.
94.Univirziteti I parė grek u hap nė 1837 Sėrbi 1838 bullgari 1888 dhe Shqipėri 1946.
95.Sa thonė kemi fe,sa thonė kemi din
     Njeni thot jam turk,tjetri jam latin
     Do quhėn greke,shqeh disa tė tjer
     Por jeni vllazėn,gjith more tė mjer
    Priftin dhe hoxhėt kan hutue
    Pėr me ju ndamė me ju vurfnue.
96.Mė 2 tetor 1879 kryetar Sami Frashėri.
97.Shkolla e parė shqipe u hap mė 7 marsė 1887 me emrin “Pandeli Sotiri”dhe mesuesit e parė ishin Pandeli Sotiri, Petro Nino Luarasi,Thanas Sina dhe mėsueset e para motrat nga Manastiri Sebasti dhe Parashqeve Qirjazi
98.nė vitin 1867 Me autor Konstantin Kristofordh
99.Nė mars tė viti 1822.
100.Nė mėngjesin e 20 majit 1876 nė fshatin Razllovec me udheheqės Dimitar Berovski dhe Pop Stojani.
101.Stanislava Karaivana dhe Nedela ishin ato qė qėndisėn flamurin e kryengritjes sė razllovecit ato ishin nga
102.17 tetor 1878 me sulmin e fshatit Kresnė udhėheqės Gjorgjia Puleski,Dimitar Berovski dhe Dedo ilo Malshevski.
103.Veprimtaria e peshkopatės sė Ohrit u shua mė vitin 1767.
104.Orm ėshtė formuar mė 23 tetor 1893 sipas stilit tė vjetėr kurse 6 nėntor po tė njejtit vit sipas stilit tė ri.
105.Inciator kryesor ishte Dame gruevi po ashtu u zgjodh sekretar e arkėtar.
106.Goce Delēevi lindi  nė kukush tė viti 1972 kurse na Banice-Serez u vra nė luft me ushtrin osmane mė 4 maj 1903.
107.Kongresi I selanikut u mbaj nė vitin 1896 dhe kryetar I OFRMO-se ishte
108.Tė rinjėt quheshin Gjemxhinjė kishin pėr qėllim ta kthenj vėmendjen e evropės ka maqedonia dhe e dogjėn anijen franceze Guadalkivir dhe e minuan bnkėn “banka OtomANE”.
109.Nė vitin 1903 kishte rėndėsi tė madhe pėr Maqedonin
110.Nė natėn e 2 Gushtit 191
111.
112.
113.Ai nuk ėshtė Pitu Guli po Pjetr Guri ai ishte shqiptarė u vra te guri I ariut ai kishte 100 bashkluftarė.
114.Pati jehn tė sikseshme ajo organizonte tubime mė qytetet evropiane pėr tė mbėshtetur luftėn nė maqedoni dhe mblidhnin ndėhima umanitare.
115.Nė tetor tė 1905 kongresi I dėnoi propagantat e huaja  dhe veprimtarin e Komitetit Suprem.
116.Ajo e deklarimit tė popullatės maqedonase se nuk jan maqedonas.
117.Nė luftrat Ballkanike morėn pjes Sėrbia ,bullgaria,greqia,maqedonia dhe Shqipėria.
118.Lufta e parė ballkanike u zhvillua mė 1912.
119.Lufta e dytė ballkanike u ndėrpre nė gusht 1913 me marrveshjen e Bukureshtit.
120.Pėr disa shtetesi Serbia bullgaria e sidomos greqia e cila mori teritorin mė tė madh tė maqedonis e popullata u nda nė 3 shtete.
 
                                                                   cadi

 

 

 

© COPYRIGHT 2007 ALL RIGHTS RESERVED FAIKKONICA.TK

Design:Nxėnsit e Kl.8 b